Yazarlar
İlgi Gören

Duygu Asena kimdir, hayatı, edebi kişiliği, eserleri

, şair İnci Asena‘nın kardeşidir. Atatürk’ün yaveri Ali Şevket Öndersev’in torunudur. “Şirin” imzasını da kullanmıştır. Orta öğrenimini Kadıköy Özel Kız Koleji’nde tamamlamıştır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümünü bitirmiştir. İki yıl pedagog olarak çalışmıştır. Haseki Hastanesi Çocuk Kliniği ve İstanbul Üniversitesi Çocuklarevi’nde çalışmıştır.

1972 yılında Hürriyet gazetesi Kelebek ekinde “Şirinden Sevgilerle” bağlığıyla köşe yazıları yazmıştır. Daha sonra Man Ajans’ta metin yazarlığı (1976-1978), Gelişim Yayınları’nda genel yayın yönetmenliği (1978) yapmış ve Kadınca dergisini çıkarmıştır. Kadınca’nın dışında On Yedi, Bella, Kadınca Moda, Bayan, First gibi birçok dergiyi yönetmiştir. Bu dönemde sırasıyla Söz, Sabah, Güneş gazetelerinde köşe yazarlığı, yöneticilik ve röportaj yazarlığı yapmıştır. Kim, Elite, Negatif dergilerinin genel yayın yönetmenliği (Nisan 1992) ve Milliyet gazetesinde köşe yazarlığı da yapmıştır. Yarın ve ardından Vatan gazetesinde yazarlığını sürdürdü. Beynindeki ur nedeniyle olduğu ameliyat (2004) sonrası yazı yazamadı. , beyin tümörü nedeniyle tedavi görmekte olduğu VKV Amerikan Hastanesi’nde 30 Temmuz 2006 günü hayatını kaybetti. Naaşı Zincirlikuyu Mezarlığı’na defnedildi.

 
duygu asena 150x150 - Duygu Asena kimdir, hayatı, edebi kişiliği, eserleri
Duygu Asena
Doğum19 Nisan 1946, İstanbul
Ölüm30 Temmuz 2006, İstanbul
Meslek, yazar

Duygu Asena’nın Edebi Kişiliği

Duygu Asena, kadın haklarının, kadın-erkek eşitliğinin önde gelen savunucularından olmuştur. Ahmet Altan onu, “cesaretinin farkına bile varamayacak kadar cesur”, “usul bir ses ve yumuşak bir tebessümle bir toplumu köklerinden tutup sarmış biri” diye tanımlamıştır (Hürriyet, 6 Ağustos 2006).

İlk romanı Kadının Adı Yok (1987) önce satış rekoru, ardından filme çekilerek gişe rekoru kırmıştır. Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu tarafından satışı yasaklanmıştır (1988). Ancak Duygu Asena‘nın açtığı davada kitap aklanmış (1992) ve 50. basıma ulaşmıştır.

Kitapları Almanca, Flamanca, Yunanca  ve Bulgarca’ya çevrilmiştir. Roman ve öykülerini kolay okutan özelliği yanı sıra, ele aldığı kişilerin davranışlarını ruhbilimsel açıdan irdeleyen yanıyla dikkatleri üzerinde toplayan yazar, Nokta dergisince yılın zirvedeki yazarı, Boğaziçi Üniversitesi anketine göre de yılın en beğenilen yazarı seçilmiştir. Çeşitli yıllarda gazetecilik ödülleri de bulunan Duygu Asena, televizyonda konuşmalar yapmıştır (1992-1993). Umut, Yarına Kaldı ve Yarın Cumartesi adlı filmde de oyuncu olarak rol almıştır. PEN ve Doğan Kitap adına roman ödülü vermiştir.

Kimse kimseden bir şeyler istememeli, beklememeli. Hele değişmesini hiç. Bilmiyor musun ki ben değişirsem, senin sevdiğin ben değilimdir artık ve sonra beni sevmezsin.

– Kadının Adı Yok

Roman

  • Kadının Adı Yok (1987)
  • Aslında Aşk da Yok (1989)
  • Aynada Aşk Vardı (1997)
  • Aslında Sen Özgürsün (2002)
  • Aşk Gidiyorum Demez (2003)
  • Paramparça (2004)

Öykü

  • Kahramanlar Hep Erkek (1992)

Deneme

  • Değişen Bir Şey Yok (1998)
Etiketler
Devamını Göster

Benzer Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı
Kapalı